Вікіпедія:Інтересне/2017

Матеріал з Вікіпедія

Ту є часть архіву статей Інтересне тыждня, обсягуюча статї Інтересне тыждня, публіковані на Головній сторінцї в року 2017.

Аж на технічны едітації є недопустне, жебы ся мінив обсяг той сторінкы і їх підсторінок.


53

Вікіпедія:Інтересне/2017/53

52

... Николоз Бараташвили быв потомок по материнской линии царя Ираклия ІІ., подписавшого трактат о покровительствѣ России над Грузиев (1783), котрого споминать в поемѣ Доля Грузии?

51

... в року 1871 мадярскы националисты учинили атентат на Адолфа Добрянского, жертвов котрого став ся его сын Мирослав, доставшый тяжкы раны в резултатѣ нападу на кочию в центрѣ Ужгорода?

50

...о катастрофѣ в Сен-Мишел-де-Морьенн не слободно было говорити и писати еще 50 рокы по тому, як ся она стала, а историки вернули ся ку ней аж в 1970-х роках?

49

...по выбуху в Галифаксу новинка Halifax Herald ширила вѣсть, же то была германска атака, и нараз по выбуху вшиткы пережившы Нѣмцѣ в Галифаксу были арештованы?
...норвежскый кормиделник Йоган Йогансен, котрый быв по тяжком ранѣню лѣченый во шпиталу, быв арештованый, коли у него найшли писмо, написаное, як думали, по нѣмецкы?

48

...Гулливеровы вандровкы од зачатку была зовсѣм не дѣточа книга, але остра социално-сполоченска сатира?
...Свифт быв священник и неженатый, але му приписують сукничкарство?

47

...Предходника епископа Георгия (Иеронима Волчанского) хотѣли застрѣлити (1748), але не трафили, самого епископа Георгия глота розъяреных католикох хотѣла забити в монастырю под Оршов (1759), и в его властном домѣ в Могилевѣ (1760)?

46

...Жан ле Рон д'Аламбер, ученый свѣтовой славы, секретарь Французской Академии Наук и член заграничых Академий быв погребеный в незнатом неименованом гробѣ и без одпроводной службы?

45

...Мария Склодовска-Кюри перва двоита Нобелова лавреатка и едина жена в той категории?

44

...Реформация росколола Западну Европу на католикох и протестантох и выволала епоху религийных войн, котры тягли ся понад 100 рокы аж до Вестфальского миру (1648)?

43

... Ларуссово популарне выданя Dictionnaire complet, illustré перевыдавало ся около 150 раз?

42

...Косцюшко при своем другом побытѣ в Америцѣ (по выслободжѣню з Петропавловской темницѣ) написав тестамент, в котром вшыткы свои америцкы статкы, належны ему яко народному герою Америкы, одказав на увольнѣня «чорных особ» из рабства?

41

  • ...Ле Корбизье быв самоук, не выходив ани середну школу, але став ся Доктором Гонорис Кауза пятьох свѣтовых универзит?
  • …выгравши конкурз на проект будовы Центросоюза (1928) в Москвѣ Ле Корбизье пришов на далшый конкурз (1931) з новым проектом и под час его презентации заграв на басоли Интернационалу (комунистичну гимну), але Сталину ся то повидѣло подозрѣлым, проект Ле Корбизье быв одхыленый, е его штил быв названый «декадентным и чужым идеалам пролетариата», сам автор уже веце нигда не годен быв прийти до Москвы?

40

...Народна банка Словакии в септембрѣ 2017 выдала 10-еврову памятну монету з портретом Божены Сланчиковой Тимравы и мотивом з новелы Тяпаковцѣ на честь [150-роча писателькы]?

39

...Йолана Мондичова была называна тыж Олена и Елена, а на призвиско Мандич и Мондич, Мандичова и Мондичова — цѣлком в духу тогдышного «языкового вопроса»?

38

...дакотры темы и сюжеты казок, записаных Мигальом Финцицкым, барз подобны тым, котры зобрав П.П. Чубинскый на Украинѣ и напечатав в Петербургу в року 1878 (Труды этнографическо-статистической экспедиціи въ Западно-русскій край, снаряженной Императорскимъ Русскимъ Географическимъ Обществомъ, юго-западный отдѣлъ. Матеріалы и изслѣдованія, собранныя д.-чл. П. П. Чубинскимъ. Томъ вторый.)?

37

...18-рочный гимназиста ужгородской гимназии Федор Тацинець, стрѣлявшый в Евмена Сабова, быв на то наученый своев гимназиалнов профессорков Штефаниев Новаковсков, имигрантков з Галичины?

36

...послѣдный чоловѣк быв стятый на гилотинѣ 10. септембра 1977, а быв то 27-рочный иммигрант з Туниса, засудженый на смерть за злочин куплярства, мученя и забивства 21-рочной французской дѣвкы?

35

...единка на свѣтѣ русинска гимназия Петро Кузмяк, де вшиткы предметы учать по русинскы, находить ся в Руском Керестурѣ, Войводина, Република Сербска?

34

…на честь Майкла Фарадея названы:


33

…22. новембра 1938 Народне згромаджѣня (парламент) Чехословацькой републикы прияв конштитучны закон (ч.328/1938) о автономии Словакии и Подкарпатской Руси, але тото уже не могло захранити саму Чехословацку републику од роспаду?

32

…В фебруарѣ 1945 в Легницю, дотогды нѣмецкый Liegnitz, вступила Червена Армада без векшых бойовых знищѣнь, не рахуючи пару домох на передмѣстях; але 8-11. мая 1945 в рамках святкованя побѣды над фашизмом быв знищеный и выпаленый цѣлый историчный центер мѣста, а участниками того «свята» окрем войсковых могли быти польскы мародеры и нѣмецкы диверзанты?

31

…скоро по тому, як Ярослав Гашек опубликовав свого Швейка (1921–1923), появив ся подкарпатскый аналог Военныя события Давида Шрапнеля и Ивана Пѣвчука од Антония Бобульского (1924)?

30

…же Осло-фйорд, хоть несе тоту назву, нее ниякый фйорд, але морскый залив?

29

…же акция Висла не была дашто единечне в тых часах: в Совѣтском Союзѣ з розличных причин были депортованы Корейцѣ, Нѣмцѣ, Финны-ингерманландцѣ, Карачаевцѣ, Калмыкы, Чеченцѣ, Ингуши, Балкарцѣ, крымскы Татары и Туркы-месхетинцѣ, а подобна практика была продовжена и в державах-сателитах Совѣтского Союза по Другой свѣтовой войнѣ? Не лем в Польщи, але и в Чехословакии. ‘’’Бенешовы декреты’’’ — 143 декреты о повоенном конштитучном устрою Чехословакии, приняты чехословацкым урядом на выгнаню (в Лондонѣ) и подписаны президентом Едвардом Бенешом в 1940—1945 роках и постфактум ратификованы парламентом Чехословакии 5.марца 1946. Межи тыма декретами 13 прямо, а еще 20 непрямо означовали Нѣмцьох и Мадярох Чехословакии коллективно винныма за военны злочины гитлеровцьох и установльовали репресии сопротив ним, зокрема однятя чехословацкого гражданства и конфишкацию маетка. З Чехословакии были выгнаны около 3 млн. Нѣмцьох и понад 100 тысяч Мадярох. Понад 90 декретох суть правоплатными доднесь, межи нима и тоты котры привели ку репресиям и етничным депортациям подля принципа коллективной вины.

28

...же дякуючи стараням епископа Штефана Панковича, котрого радикалы окрестили «мадяроном», Министер школства Йожеф Етвеш зарядив, же министерска официална новинка ‘’Газета для народныхъ учителей’’ (1868–1873) перекладала ся по русскы и безплатно высылала ся на Угорску Русь на адресы понад 400 учительох?

27

...же подля легенды в Зборовѣ били ся на протилежных боках Клемент Готтвалд и Лудвик Свобода?

26

...же в року 2017 Снина славить свое 700-роча?
...же статую Геркула, котра стоить при каштелю Ролловых в Снинѣ, дав Йозеф Ролл зготовити в року 1841 в трьох кусах, а друга така стоить в ужгородском замку?

25

...же Марта Кубишова хотѣла ся учити на дохторку, а лем прото, же в социалистичной Чехословакии мав о том рѣшити «працовный коллектив», а «коллектив» за три рокы не хотѣв ей выйти навстрѣч, стала на умѣлецку дорогу?


...подробнѣйше

24

...выбух вулкана Тамбора в Индонезии в року 1815 приспѣв до вынайдѣня бицикля (1817)?
...подробно

23

...назва Гливищ, села, де родив ся Юрий Базилович, найправдоподобнѣйше походить од слова «гливы», што означать файту ѣдлых (и смачных) грибох, котры ростуть на дрѣку дерев?

22

…монахы чина Св. Василия Великого добили ся змягчѣня регулы великов выдержливостьов и маленьков вынаходливостьов?
...подробнѣйше

21

…Велика Моравия за добы Святополка І., наступника Ростислава І., захопльовала вшиткы территории, де днесь бывають Карпатскы Русины? Посмоть мапу

20

...найвекшым реформатором быв Йозеф ІІ. (1741–1790), найстаршый сын и наступник Марии Терезии: за 3000 днѣ свого панованя выдав 6000 декретох, парламент не скликав, за што была велика неволя од боку немешох; реформы его любили ся найвеце бѣдным; не дав ся коруновати на мадярского краля, зашто мав прозывку король-калапош; на смертной постели вшиткы свои декреты окрем вѣротерпимости и скасованя кметьства одкликав; на его гробѣ надпис, ним самым складеный: «Ту спочивать князь, котрого намѣры были чисты, но котрый мав таке нещастя, же видѣв крах вшиткых своих планох».

19

...же 12-тысячна Фатима мать 10 000 готеловых мѣст, осѣдкы 15 мужскых и 50 женскых реголий?

18

...же лѣзаня на майске древко за трофеями зобразив еще славный малярь Франсиско де Гойа року 1816? ...посмотрѣти

17

...же бокорашѣ з горѣшной Тисы плыли до Сегеда 3-4-5 тыждни, а пак вертали ся домю пѣшѣ? А. Годинка писав: «...через 3-4-5 тыждни доплыли сьме до Сегеда. Там порядочно оддали сьме соль, выплатили нас и мы пустили ся дому пѣшѣ. Коли сьме ся вернули, та опят горѣ Тисов. Лиш не у водѣ, аж коло воды.»
Подробно:

16

...же легендарна постава Илька Липея, оспѣвана Гренджом-Донскым в повѣсти "Илько Липей — карпатський розбійник", не давать спокоя и днешным писателям, родакам з Верховины?
Володимир Фединишинець написав за Илька Липея аж двѣ книгы: повѣсть "Останній опришок" и роман "Бранці лісу".

15

...Исаак Ньютон быв священник англиканской церкви. ...Алберт Айнштайн в серединѣ XX. ст. писав: «Чим вецей наука чинить одкрытя в материалном свѣтѣ, тым вецей приходиме на становиска, котры мож рѣшити лем вѣров». ...Майкл Фарадей говорив о Библии: «Ем здивованый, прошто люди волять блудити в незнаню во многых важных вопросах, коли Бог даровав им таку пречудесну книгу Одкровѣня?»

14

...латина однесена до числа мертвых языкох? Але наперек тому мать практичне хоснованя, хоть и ограничене. Окрем католицкых обрядох без латины не мож представити биологию, медицину и право. Латина — официалный язык Ватикана.

13

…же новинка The Bemidji Daily Pioneer по сто роках и днесь выходить яко веб-новинка каждый день, окрем понедѣлка: The Bemidji Pioneer

12

...пятеро верификовано найстаршых мужи на свѣтѣ жили 116–114 рокы: Дзироемон Кимура (Япония), Кристиан Мортенсен (Дания), Емилиано Меркадо дел Торо (Пуерто-Рико), Метью Берд, Волтер Брюнинг (обое ЗША).