Вікіпедія:Статя тыждня/2021/13

Матеріал з Вікіпедія
Недожите 90-роча
Юстины Матяшовской

Юстина Матяшовска (*1931 – †2018) — русинська писателька зоз Пряшовского края, авторка книжок прозы и поезии, написаных гваров родного села.

Юстина Матяшовска походила зоз многодѣтной родины Ивана Кындѣ, зберателя фолклора, автора книжкы споминок «Дрітарі» (1974). Зачаточну освѣту достала в родном селѣ. Абсолвовала горожанку в Старой Любовни и шпециальны курзы працовникох здоровництва, отворены в року 1948 при Украинской Народной Радѣ Пряшовского края. Служила в здоровництвѣ, пак в окружном комитетѣ Сполку словацкых жен в Стропковѣ, пак в редакции новинкы «Нове життя».

...подробно

140-роча
Марийкы Подгорянкы

Мария Домбровска (Подгорянка) (*1881 – †1963), роджена Ленерт, найвеце позната подля литературного псевда Марийка Подгорянка, (укр.) Марійка Підгірянка — украинска дѣтска поетка и учителька.

Закончила двокласну школу в Уторопах (1889), склала екстерно испыты за 8-класну школу (1896) и за Львовску учительску семинарию (1900) и так зыскала атестацию учителькы народной школы. Учительовала в селах Галичины. В часѣ Первой свѣтовой войны одышла на австрийскы землѣ монархии, учила дѣти в лаграх бѣженцьох з Галичины. В року 1919 въедно з иншыма учителями з лагрох, боячи ся вертати до Поляками заятой Галичины, осѣла в Подкарпатской Руси. Працовала як учителька в школах сел Зарѣчово, Порошково, як домашна учителька внукох украинского писателя Ивана Франка в Довгом, де жила его дѣвка.

...подробно