Хищі

Матеріал з Вікіпедія
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ряд хищі або тыж драпежникы (Falconiformes) загорнює коло 260 видів птахів, якы суть приспособлены про лов жывой стравы. Міджі тіпічны знакы хища належыть гаковый дзёбак, остры пазуры і силны шырокы крыла. Страву глядають през день, за помочі зраку.

Характерістіка хищів[едітовати | едітовати жрідло]

Міджі хищів належать як маленькы птахы, так і птахы з роспятём крыл через 2 метры. Їх характерістічным ознаком є шпіцятый, огнутый дзёбак, т.є. приспособленый про лов. Ловить через день і в ночі і про найджіня жертвы поужывають зрак. Передовшыткым острость їх виджіня є дакількораз высша як у чоловіка, та же суть способны збачіти жертву з векшой оддалености. Нюх у них є слабый.

Хищі суть довговікы птахы, соколовы жыють через 30 років. Суть моноґамны, обоми партнеры ся дїлять о годовлю молодят. Як єден з родічів угыне, угынуть з великов правдоподобностёв і молодята. То зато, же родічі мають подїлены ролї, самець приношать уловлене їдло на гнїздо і саміця кормить молодята. Кідь угыне саміця, самець дале носить страву, але молодята не суть способны ся сами накормити, як угыне самець, саміця є змушована ловити сама і з найвекшов правдоподобностёв молодята опустить.

Молоды хищів доростають довго, аж три рокы. Аж пак суть способны розмножованя.

Кладжіня яєць[едітовати | едітовати жрідло]

Меншы виды хишів – аналоґічно як у векшыны другых звірят – мають векшы давкы яєць, куртшу інкубацію яєць і їх молодята перебывають куртшый час у гнїздї. Мале чісло видів зношать лем дві яйця, але выховавають лем єдно молодя - перше выклюване забє або дрылить з гнїзда другонароджене.

Класічне дїлїня[едітовати | едітовати жрідло]

Дакотры авторы дїлять хищів до двох самостоячіх рядів

Беркут

Подля традічной сістемы є лем єден ряд, хищі, Falconiformes, котрый загорнює 5 родин: ястрабовы, скобовы, гадиловы і кондоровы. Але екзістує много приїманых доказів того, же кондоры ся другым хищам подобають лем дякуючі конверґентной еволуції і в реалітї мають овелё ближе к бродунам, як суть бузькы, як к супам. Окрем тестів ДНК і морфолоґічных ознаків є то наприклад і факт, же тыж як бродуны собі сікають на ногы, жебы їх охолодили одпаруючов ся водов (тзв. урогідроза).

Зато ся днесь часто стрїчаме з ряджінём кондоровых міджі бродунів.

Екстерны одказы[едітовати | едітовати жрідло]

Референції[едітовати | едітовати жрідло]

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Dravci на чеській Вікіпедії.