Напад НАТО на СРЮ

Матеріал з Вікіпедія
Напад НАТО на СРЮ
Часть Косовской войны

Урядна будова в Београдѣ, збуряна НАТОм
Час 24. марец 199910. юн 1999
Мѣсто Союзна Република Югославия
Резултат Косово перешло под меджинародну контролу
Casus belli: етноцид
Змѣна територий: утрата Косова
Противници
 НАТО  СРЮ
Велителѣ
НАТО Весли Кларк Слободан Милошевич

Напад НАТО на СРЮ, англ. Operation Allied Force операция «Споенецка сила» — военна операция НАТО против Союзной Републикы Югославии в часѣ од 24. марца до 10. юна 1999 в добѣ войны в Косовѣ.

Союзна Република Югославия была обвинена з того, же в Косовѣ допущать ся етничных чисток Албанцьох, югославскы безпечностны силы твердили, же они ведуть операции против озброеных албанскых терористох, подтримованых зо загранича. Дипломатичным способом заставити выгнаня Албанцьох и донутити СРЮ одтягнути войско з Косова не удало ся.

Засяг НАТО став ся без сугласу Рады безпечности ОЗН, против того были Россия и Китай.

Бомбардованя зачали ся з атак на военскы цѣлѣ, была парализована система протилетецкой обороны, чим ся НАТО добило необмедженого панованя во воздуху. Дале летецкы атакы продовжили ся цѣлы 78 днѣ и были намѣрены на розбитя инфраштруктуры, економикы, школ, медицинскых капацит, медий, културных памяток, церков и монастырей.[1] Шкоды, причинены СРЮ шацованы од 30 до 100 милиард америцкых доларох.. Сумарне число людскых жертв не е урядно выголошене, а сербскы одгады суть од 1200 до 2500 мертвых и около 6000 раненых.[2] Бѣженцями ся стали даколко сто тысяч Албанцьох Косова.

Великыма шкодами и жертвами была СРЮ принучена подписати догоду и вывести войско з Косова, котре перешло под контролу миротворных сил. Въедно зо сербскым войском одышли около 200 тысяч косовскых Сербох, чим ся Сербия з числом бѣженцьох 500 тысяч достала на перву позицию в Европѣ.[3]

НАТО в нападѣ поужило и заказаный меджинародным правом вызброй, напримѣр казетовы и радиоактивны бомбы. Резултатом того были до року 2004 зарегистрованы 30 тысяч новозахворѣлых на раковину, а зоз умертностьов з той причины Сербия стала на перву позицию в Европѣ.[4]

Первый раз за свою историю НАТО не крыло ся за масков «оборонной организации», а указало ся як агрессор, што напав невтралну державу и забрав од ней часть територии.
Оригиналный текст (русс)
Впервые в своей истории НАТО открыто показало себя не как «оборонительная» организация, а как агрессивный блок, напавший на нейтральную страну и насильно отторгнувший от нее часть территории.

Артем Кирпиченок: ДВАДЦАТЬ ЛЕТ АТАКЕ НА ЮГОСЛАВИЮ.

Жерела и одказы[едітовати | едітовати жрідло]

  • Андреев М.В. Современные проблемы взаимодействия СБ ООН с региональными организациями в сфере обеспечения международного права и безопасности. //Вестник ТИСБИ. - 2001. - № 1. Доступне онлайн
  • Јелена Беоковић: Жртве бомбардовања нису пребројане. //Политика, 23.03.2010 Доступне онлайн
  • Артем Кирпиченок: ДВАДЦАТЬ ЛЕТ АТАКЕ НА ЮГОСЛАВИЮ. //Ліва, інтернет-журнал, 24.03.2019 Одчитане 26.03.2019
  • NATO WAR CRIMES

Референции[едітовати | едітовати жрідло]

  1. NATO WAR CRIMES.
  2. Жртве бомбардовања нису пребројане.
  3. Srbija ima najviše izbeglica u Evropi.
  4. Srbija prva u Evropi po stopi smrtnosti od raka.
Commons
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладах статей НАТО бомбардовање СРЈ на серьбскій Вікіпедії a Бомбардировки Югославии (1999) на російскій Вікіпедії.