Перейти до вмісту

Ластівка дымниця

Матеріал з Вікіпедія
Ластівка дымниця

Ластівка дымниця (Hirundo rustica) є знамый переселивый птах з родины ластівковых.

Ластівка дымниця мать довгый вилковый хвіст і довгы шпіцяты крыла. Чоло, борода і горло є арджаво буре, верьх тїла гомоґенно синёчорно блищачій, спідня часть біла (грудь, бріх і спіднї кровкы хвоста). Хвостовы пірка мають насподї ряду білых фляків перед кінцём хвоста. Самець мать на розлуку од саміцї довшы хвостовы пірка. Молодята мають матно зафарблене горло і верьхню часть тїла і менше выкроєный хвіст.

Довжка тїла: 19 цм, вага: 20 ґ.

Спів є голосне тіпічне щебечаня в різных тонина перерыване цверликанём. Вабіня є „віттвітт“.

Жывить ся лїтаючов хробачов, котру їмать у воздусї або зберать з водного зеркала. Так за лїтаня ай пє. В часї довготырваючіх доджів терпить голодом, бо хробачкы не лїтають а она собі страву інакше забезпечіти не годна.

Росшырїня, гнїздїня і розмножованя

[едітовати | едітовати жрідло]
Hirundo rustica

Росшырена є в Европі, великій части Азії, Северній Америцї і северній Африцї. Зимує в Африцї, де одлїтавать на граніцї септембра і октобра, назад ся вертать в апрілю.

Гнїздить в маї аж септембрї 2-3 за рік. Гнїздо є міскове з глиняных, слинами злїпеных грудок, горї одкрыте, постелене рослинами і пірём.

Саміця знесе 4–5 білых, червенобурых флякастых яєць, на котрых сидить сама почас 14–17 днїв. Молодята опущають гнїздо по 19-23 днях, але іщі далшых 14-16 днїв їх обомі родічі кормлять. Першый тыждень ся іщі на ніч вертають до гнїзда, але потім суть уж матїрёв атакованы, бо она ся рыхтує гнїздити знову.

Ластівна є силно сінантропна, жыє в обываных културных країнах, окрем в обєктах з годовлёв худобы, в колоніях і єднотливо.

Славяньска міфолоґія

[едітовати | едітовати жрідло]

Славяне ластівкы мали за послів ярї і разом і посмертне зособнїня людьской душы..

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Vlaštovka obecná на чеській Вікіпедії.

Екстерны одказы

[едітовати | едітовати жрідло]
Commons
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.