Діскузія:Русины

Матеріал з Вікіпедія
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Доброго дня. Якщо Ви визначаєте "русинів" як окремий етнос - що є дуже дискусійно (але не про це йдеться) - то подавайте статистику у Словаччині окремо для "русинів" та "українців": фраза "Списованя людей на Словеньску в року 2001, русиньске і україньске населїня в процентах " вводить в оману - "русинів", що визначають себе як "лише русини, не українці" на третину менше! --Yevhen 13:50, 4 фебруара 2011 (CET)

Дякую за упозорнїня. Мате правду. Ту ся то брало як тото саме етнікум. А попробую оправити тоты інформації. Але і вы прошу аналоґічно оправте чісло Українцїв на Словеньску на Українці. Там є 55000 што не правда подля лоґікы вашого приспевку. Gazeb 15:37, 4 фебруара 2011 (CET)

Добридень шановні, як на мене вам слід було би писати "карпато-русини" або ще як, но не тилько русин в значенє люду закарпаття. Я русин і се те саме що й українець, єсть ще ті хто незрекли ся старої назви і за межами карпат. Усі українці єсть суть русини. Для тих кому не ясно читайте книжку "русини а москалї" (русини не москалі). Словацькі карпато-русини слідує визначати як окремий нарід лише для тих хто ся таким визначає, бо яко уже сказано було не усі русини карпат себе визначають як окремий нарід..— Тото написав, але не підписав, хоснователь Wikilangcor (діскузіяприспевкы) 0:09 06/12/2016.

Мате правду, але теоретично. Видите, же практично Русины зостали при своем имени лем в Карпатах, а еще диаспора, родом з Карпат. Украинцѣ и Бѣлорусы дакотры уже лем мають память, але ся не называють Русинами. Значить, кедь повѣме Русин, то особа, котра ся фурт звала и доднесь зве не иншак, лем так. А еще Русины не домогають ся агресивно ни од кого, жебы ся называв Русином, або еще даяк иншак, а тото бы собѣ жадали и од иншых. Але такы дискуссии уже давно никто не обновляв. Як мы кажеме: шкода языка. Igor Kercsa (діскузія) 09:11, 6 децембра 2016 (CET)

Дійсно більшість українців нині не уживають самоназву русин, но на Волині єще є декілко людий які уживають єї, як і я. Коли нічого не змінить ся у наступні роки в українському суспольстві та люд не одновить самоназву "русини" на ряду з українець тоді так ся назва закріпить ся за закарпатцями. Хоча як мені відомо не усі карпато-русини уважають ся за окремий нарід, а усе таки українцями що з сим робити?

Лемки - русини чи українці[едітовати жрідло]

Скажіть, а виходячи з яких саме фактів, ви характеризуєте лемків як етнічну групу саме русинів, а не українців?

Література є написана долов, посмотьте прошу наспід статї. Gazeb 17:27, 4 октобра 2011 (CEST)
Я сподіваюсь, що то не роботи Магочі, котрий до русинів записав повністю все населення Закарпаття гуртом? :)
Дакус чудны вопросы, бо тота вікіпедія фактічно писана русиньско-лемківскым языком пряшівсков варіантов. Посмотьте наприклад тот образчік
Map of Ukrainian dialects.png
Gazeb 20:52, 4 октобра 2011 (CEST)

Моєму прізвищу близько 800 років. І предки мої аж до 18 ст. називали себе русинами. І вся людність, яка мешкала по обох берегах Дніпра були русинами. А з часу появи на наших землях москалів мої предки, які були руськими шляхтичами, стали називати себе українцями. І це тому, що москалі стали називати себе "русскими". Що ж тепер получається, я вже не нащадок своїх предків і до історії Руського народу відношення ніякого немаю? Доречі, ріки Рось, Роставиця, Росава, Роська течуть все таки по Правобережній Наддніпрянщині. Те що написано на русинській мові я добре розумію. То може все таки наша етнічна приналежність одна, а мова природно має свої відмінності в кожном регіоні? — Тото написав, але не підписав, хоснователь 109.167.88.67 (діскузіяприспевкы).

Русин як етнонім прошлого описує скорочено статя Русины (чеперушка) --Gazeb (діскузія) 21:30, 5 юнія 2012 (CEST)

Русинське питання на даний момент стоїть не так гостро, але все ж таки воно стоїть і його потрібно вирішувати. Русинами називали українців, тобто це стара назва української нації. Є велика кількість мап, де українці позначенні русинами. Але я хочу запитати, чому гуцулів, лемків та бойків віднесли до русинів? Вони ж не говорять, що вони русини, а говорять - українці. Це по-перше, а по-друге: населення Закарпаття це десь 1,300 млн. осіб. Із них українців 1 млн. осіб (перепис 2001 року). Русини стверджують, що русинів на Закарпатті 800,000 осіб. Питання, де вони узяли цю цифру? Вони занесли всіх українців Закарпаття до русинів? Чи що?Italiano italiano (діскузія) 19:31, 30 юнія 2012 (CEST)

буду повторяти, Русин як етнонім прошлого описує скорочено статя Русины (чеперушка). В Словацькій републіцї нецїлых 34000 словацькых Лемків написало собі русиньску народность в часї остатнёго списованя жытелїв Словацькой републікы. Та же я не згоден з тым што вы написали, же они говорять же суть Українцї і кідь правда дакотры так ся называють но їх значно менше як тых котры ся пишуть міджі Русинів. На жаль найбівше ся їх пише міджі Словаків. В Польску єсть 10 000 Лемків за остатнїм списованём людей, якы собі не написали україньску народность а лемківску. 800 000 Русинів на Закарпаттю гевсе істотнї одшацованя бо може десь і вы чітали же списованя людей вказує чісла меншын далеко од реаліты. Україньска Вікіпедія твердить же в "Словаччині" 55 000 тісяч Українцїв (із заблуканов референціов). Може было бы справити тоты ціфры тыж ай там? --Gazeb (діскузія) 21:27, 30 юнія 2012 (CEST)
Богужаль, в Україні Русинів дотеперь не признали окремов народностёв, а зато тота діскузія о тім, хто суть Русины, буде ся ту повторёвати зясь і зясь. --Engelseziekte (діскузія) 03:34, 1 юлія 2012 (CEST)
Особисто я не підтримую дискусії з цього приводу на Вікіпедії. Але на Ваше питання все ж намагатимусь дати відповідь.
Воно, наскільки я зрозумів, ґрунтується на списку «етнографічні групи українців» з Української Вікіпедії або іншому йому подібному. Цей список дуже цікавий у тому, що він дещо підміняє поняття — традиційна назва етнографічної групи «долиняни» в ньому замінена на назву «русини», розповсюдження якої, як Ви самі зауважили, не обмежувалося цією групою. Таким чином, цей список виділяє русинів, лемків та ін. як окремі групи, що не дуже коректно.
Русинська Вікіпедія, як і всі русинські організації, розглядає русинів інакше, і, звичайно, включає до них і деякі інші, окрім долинян, етнографічні групи. Згідно з цим визначенням русинів ареал їхнього розселення є тісно пов’язаним з ареалом розповсюдження русинської мови. За мовними ознаками до русинської мови входять у т.ч. діалекти лемків і верховинців (гірського населення Закарпаття, яке лише деякі джерела зараховують до бойків). Гуцульський діалект не є частиною русинської мови, і, як бачите, думка про те, що гуцули є частиною русинів, на Русинській Вікіпедії взагалі не представлена, тож дискутувати тут немає про що.
Мені невідомо, звідки у Вас інформація про те, що лемки нібито називають себе українцями. Ви посилаєтесь на якісь статистичні дані? Лемки, депортовані під час Операції «Вісла» до України, дійсно схильні до української самоідентифікації, однак це не зовсім стосується лемків Польщі. Делегації польських лемків приймають активну участь у всіх русинських заходах, конгресах тощо (хоча в Польщі є й лемки з українською самоідентифікацією).
Так, приблизна оцінка у 800 тис. осіб взята саме звідти, хоча «занесли» до неї все ж не всіх українців, а тільки приблизно визначену частину, оскільки на Закарпатті, починаючи з його анексії Радянським Союзом, є багато імігрантів з інших регіонів України. Певне, Ви не є новачком у питанні русинських проблем і пояснювати, чому перепис населення на Закарпатті не відображає реальної ситуації з самовизначенням його жителів, Вам не потрібно.
Я сподіваюся, що мої відповіді Вам допомогли, і буду радий відповісти на інші Ваші питання (якщо такі з’являться), але не тут. Якщо бажаєте, сконтактуйте зі мною через електронну пошту (надіслати мені електронного листа Ви можете через мою сторінку дискусії (зліва напис «послати е-маіл тому хоснователёви»).
--Engelseziekte (діскузія) 03:34, 1 юлія 2012 (CEST)


Мені хочеться дещо взнати. Чом саме русини? Чому ви обрали собі такий етнонім? Так звались ваші батьки? Гаразд. Але що тоді робити нам, українцям? Що мені тоді робити? Ви зветеся окремішним народом, то невже се означає, що ми не маємо права тепер називатись русинами? А все ті більшовики наблудили!— Тото написав, але не підписав, хоснователь 178.95.48.55 (діскузіяприспевкы) 14:30 27/03/2017.

Што робити Украинцям, то мають они самы рѣшити, Русины не можуть им указовати. То звѣданя реторичне. Украинцѣ можуть звати ся так, як хочуть. Русины бы рады видѣли демократичну Украину, де бы ся над никым не чинило насилство. Igor Kercsa (діскузія) 21:22, 27 марца 2017 (CEST)

jazyk diskuzii[едітовати жрідло]

Čom se nediskutuje v rusinskym jazyku ale v ukrajinskym. Ja veľo nerozumiju. Ľubomir, Košice