Вікіпедія:Інтересне/2022

Матеріал з Вікіпедія

Ту е часть архиву статей Інтересне тыждня, обсягуюча статьи Інтересне тыждня, публикованы на Головной сторонѣ в року 2022.

Аж на техничны едитации е недопустне, жебы ся мѣнив обсяг той стороны и ей подсторонок.

... в часѣ постаня колядкы Европа была в глубокой кризѣ: наполеоновскы войны лишили за собов великы спустошѣня и худобность?
... Йозеф Мор быв великый добродѣтель: заложив школу, де ся могли учити понад сто дѣти, фундацию на подпору школованя дѣтей з худобных родин, притулок про худобных и Дом самотных старых людей?
... едине материалне богатство, котре по нем зостало была его гитара?
}}

49

…в року 1996 Националный Банк Украины выпустив памятну монету Григорій Сковорода номинала «1 милион карбованців»; были то «купонокарбованці», котры ходили в роках 1995–1996?
... на 300-роча Сковороды фирмовый «ночный експрес» № 17/18 «Харків – Ужгород» достав назву «Сковорода Експрес»?

48

Наш родный край, велми популарный свого часу меджи учителями и школярями, пробовали обновити в наш час, але проба не удала ся?
... оригиналный часопис, як свѣдчать библиотекарѣ, мать свого читателя доднесь?

47

… Джонатан Свифт в Гулливеровых вандровках, описуючи лѣтаючый остров Лапуту, подав, же тамошны астрономы объявили у Марса два мѣсяцѣ, при тому дав точны параметры их обѣжных дорог?
... по майже полдруга сторочах астроном Асаф Голл объявив два мѣсяцѣ Марса, и их параметры ся збѣгли з описаныма Дж. Свифтом?

46

… Емил Кубек написав свой роман Марко Шолтыс кириликов, але зато, же в той добѣ в США были проблемы з выданьом кириличных книг, мусѣв переписати вшиток текст словацков латинков?
... окрем того, велика часть русинскых емигрантох помалы привыкла на латинку и нив писала?
,,,новодобе перевыданя романа вышло в кириличной транслитерации и достало понад 7 милионы лайкох од читательох а хранилищу MediaFire?

45

… найтяжшый во свѣтѣ геликоптер МИ-12 в року 1969 подняв вагу 44 250 кила на высоту 2 км, а тот рекорд не поламаный доднесь?
... найменшый во свѣтѣ геликоптер GEN H-4 важить лем 70 кила, але годен подняти пилота вагов 86 кила на высоту 3 км?

44

… ботанична загорода в Ужгородѣ, створена в року 1945 про биологичну факулту, мала плоху 4,5 га?
... в року 1997 росширена териториов 83,22 га в микрорайонѣ «Шахта» и достала статус памяткы садово-парковой архитектуры републичного вызнаму?

43

… ботаничну загороду в Падуи створили в року 1545 про дохторску факулту, жебы там пестовали лѣчебны ростлины?
... од року 1997 внесена до евиденции Свѣтовой дѣдовизны ЮНЕСКО як памятник ч. 824?

42

… комунистичны историкы мальовали Стефана Фенцика лем чорнов фарбов як фашистичного агента Мадярщины и Польщи, гнусного зрадника закарпатоукраинского народа и народох СССР?
... сучасны аматерскы «историкы» пошли дале: вынайшли, же Стефан Фенцик — дѣдо Александра Лукашенка?

41

… Иван Гранчак в року 1967 став ся наймолодшым доктором наук в Украинѣ?

40

… перед 100 роками (1922.10.03) передали по факсу перву фотографию?

39

… в мараморошском селѣ Джулешти (Румыния) мають интересный обычай: горщкы, перевернуты горѣ дном на мертвых голузах; сяк родина давать на знамость: в том домѣ выросла дѣвка на одданя и мать належне вѣно (см. фото горѣ)?

38

… первый успѣшный лет цепелина ся реализовав перед 170 роками (24. септембра 1852) в Парижу?

37

… 14. септембра перед 210 роками в Москву, «спалену пожаром», зайшло войско Наполеона?

36

… перед 85 роками в Подкарпатской Руси одбыв ся школный референдум?

35

… Метерлинк быв вегетариан?
... Католицка Церковь в року 1914 вшиткы творы Метерлинка (opera omnia) записала на Индекс заказаных книг (Index librorum prohibitorum)?

34

… в штудентскых роках меджи наставниками Олега Мазурка быв и Федор Потушняк?

33

… Грабарь в гимназии цимборив зоз старшыма од себе хлопцями, з котрыма грав в музичной бандѣ и мав прозывку «Грипчи», але котры любили дакус и похулиганити; по едном таком хулиганствѣ дознали ся их призвиска и были тяжко покараны, а самого «Грипчия» не нашли, бо его призвиско не знали?
... по приходѣ совѣтского войска родинный маеток Грабарьох быв конфишкованый, а сын губернатора Мирон-Владимир, дипломованый правник, коли пробовав через суд вернути маеток, быв арештованый и посланый до лагрох?
… внукы губернатора, котры унаслѣдовали его силный характер, в року 1998 зачали судовый процес навернѣня маетку и наконець по роках го выграли?

32

… Даниела Стил (Danielle Fernande Dominique Muriel Emily Schuelein-Steel), америцка прозаичка, авторка множества любовных романох, основаных на властном животѣ: родителе Даніелы ся розвели, коли мала лем осѣм рокы, ай она сама до днесь оддавала ся и розводила ся 5 раз а мать девятеро дѣти?
... притом е авторков понад 140 романох и четвертов найвекшов бестселеровов писательков вшиткых часох?

31

… перед 250 роками 5. августа 1772 (25. юла Юл.кал.) Россия, Австрия и Пруссия подписали договор о роздѣлѣ Польщи; при тому Россия достала землѣ днешной восточной Бѣлоруси, Австрия — Галичину по Збруч, а Пруссия сѣверну Польщу?

30

… ай перед 120 роками Русины ся не знали догварити и поступовати въедно; о бою меджи будапештскыма и унгварскыма грекокатоликами при основаню выдавательства УНІО (1902) писав Августин Волошин во своих «Споминах»?

29

… Евтушенко навщѣвив вшиткы континенты, окрем Антарктиды, а о каждой державѣ, де быв написав вершѣ?
… поет не лем любив выступати на сценѣ зо своима творами, але и писав сценарии, и успѣшно заграв в роли филмового актера?
… в бою за умѣлецку вольность указав, же поет може и кашлати на правила языка, а его суперпатриотичный верш «И́дут белые сне́ги» быв приятый в авторском вариантѣ, став основов про спѣванку и рок-оперу?

28

… перед 100 роками «Руски калєндар за южнославяньских Русинох на рок 1922» писав, же в России народ под болшевиками вымерать, а кедь будуть они ущастливльовати Россию ещи лем 15 рокы, она пропаде зовсѣм (с. 136)?
… нарѣкать тыж на «погубеносц младей челєдзи», а виноватить у тому недобры книжкы и новинкы, котры безчесть хвалять, а невинность и чистоту высмѣхують, а тыж дакотры представы у кинах и театрах (за интернет ещи ани гадкы не было)?

27

…3. юла 2012 парламент Украины прияв закон ч. 5029-VI о меншиновых языках, котрый меджи меншиновыма языками нотуе и русинскый (статья 7, точка 2)?

26

…27. юна 2007 в Мукачовѣ Виктор Балога, глава Секретариату Президента Ющенка, з Катеринов Ющенковов и найвысшыма урядниками области отворили памятник Духновичови (скулптор М. Белень)?
… глава Секретаріату Президента повѣв, якы слова Будителя актуалны про днешню Украину, и завершив словами: «Ми переможемо!»[1]?

25

…Гелена Вондрачкова стала ся популарна в року 1964, ещи ани 17-рочна?
…по 58 роках зоставать на сценѣ а свое 75-роча ославлять зоз великов сериов концертох по цѣлой Чехии?

24

…Иван Гончаров, сын торговця, 8 рокы учив ся на комерчном училищу, наконець порозумѣв, же торговець з него не буде, лишив училище и пошов на Московску универзиту штудовати филологию и став ся писательом?
…наперек тому, в его романох выгравну позицию занимають торговцѣ, енергичны люде, шиковны дѣлашы?

23

…в числѣ реформ Петра Великого были:

  • 1700 — переход на Юлианскый календарь
  • 1703 — перва российска новинка
  • 1710 — «гражданске» (сучасне) писмо намѣсто церковнославянского
  • 1724 — закладена Императорска (Петербургска) Академия Наук

22

…Александер Архипенко мав 68 рокы, коли побрав ся зоз своев 19-рочнов штудентков Френсис?
…по словам его жоны Френсис, Архипенко быв барз живый: не рухав ся, лем коли спав?
…она прозрадила и то, же «быв щирым Украинцьом и пияком паленкы»?

21

…рок 2022 в Сувалках выголошеный роком Марии Конопницкой?
…в року 1964 Марлен Дитрих навщѣвила СССР и стала перед Паустовскым на колѣна, в мемоарах го назвала лѣпшым русскым писательом?
…Максимилиан Волошин свойов указнов роскошнов гривов и бородов напоминав Маркса? Раз у глотѣ коло штации жона му, не видячи, де ся дѣв, зачала кликати: «Макс! Макс!» Недалеко стояли червеноармѣйцы, котры, увидѣвши Волошина, оживили ся: «Хлопцѣ, ноле позирайте — Карел Маркс!» Пришли ку нему, засалутовали и приголосили ся: «Товаришу Карел Маркс! Най жие ваш марксизм, котрый нас учать на политичном курзѣ!» Поет на то одповѣв: «Учте ся добрѣ, хлопцѣ!»

20

…найславнѣйшым образом Г. Глюка став ся монументалный образ Лѣсорубы (1954), котрый мальовав три рокы? В року 1958 за образ Лѣсорубы достав велику стрѣберну медалию на Всесвѣтной выставцѣ в Бруселу. Тот образ пак путовав не лем по главных городах Европы але и по свѣтѣ од Мексика до Токиа.
…в Ужгородском умѣлецком музею суть понад 120 образох Г.  Глюка, меджи нима Лѣсорубы на стражи миру (1950), тематично и якостно барз близкый до свѣтославных Лѣсорубох (1954), a тот образ тыж достав свѣтову одзнаку на венецианском биенале в року 1951?

19

… в року 1961 Юрий Бача опубликовав есей Притча про гілку, де Русины алегорично были представлены як голуза украинской липы, што по одломлѣню «впала і зовсім замовкла», а тота притча была остро скритикована крайкомом партии, котрый зажадав покарати молодого автора; на то Бача здурив своих критикох, же журнал забыв написати о далшом продовжѣню есея, котрый пак написав за едну ночь, а там быв подля соцреалистичного канона приход вояка-выслободителя, якый одломленой голузѣ помог «зацвісти небувалим розкішним цвітом»?

18

… в року 1943 нѣмецка окупачна влада выголосила лапачку на Йосипа Броза Тита и награду 100 тысяч райхсмарок золотом за пристачѣня «комунистичного вождя Тита, живого або мертвого». Подля злобного текста выголошкы Тито «злочинець, болшевицкый агент, осквернитель Церкви, крадош и збойник з дорогы, опасный бандит, котрый быв вышколеный в испанской домовой войнѣ и в Совѣтской Унии, де собѣ освоив вшиткы терористичны методы ГПУ»?

17

… бывшый премьер Чехословакии, Бенеш, допытывав ся в сенатѣ о народности сенаторох и, дойшовши до сенатора Лажа, звѣдовав го, малорос он ци великорос, намѣряючи выкликати у него прихылность до украинства, сенатор Лажо по хлопскы, просто и порозумѣло одповѣв: «Коли я быв малый, я быв МАЛОРОС, а теперь я уже великый, та Я ВЕЛИКОРОС»?

16

… на подробнѣйше объяснѣня обсягу научной роботы Ивана Кривского было бы треба спочатку минималный курз физикы елементарных частиць, нп. адроны — частицѣ, што вступають до силной взаемодѣи, а дале треба пояснити, яка то силна взаемодѣя итд., зато, обы не мордовати нефахового читателя его колега и ученик пояснять то так: «Кедь класичну физику мож условно поровнати з музичныма инштрументами и их звуками, тогды квантова теория — се створена на их основѣ пѣсня, а секундарне квантованя — се пѣсня о пѣснях» ?

15

… Иза — центер православного духа на Подкарпатю; ту жили и служили Михаил Андрелла, Иван Раковскый, Алексий Карпаторусскый, а в сферѣ материалной — центер лозоплетѣня?
… Михаил Кеминь в есею Изяне и лозоплетеніе подробно описуе родне село и его славне ремесло?

14

… за критичны погляды Мацинскый в року 1970 быв выказаный з комунистичной партии, зо вшиткых ведучых урядох и не мав права публиковати властны творы, лем переклады?
… в тых роках зробив найповнѣйшый и найлѣпшый переклад поезии словацкого поета-романтика Яна Ботта по украинскы?

13

… наперек проблемам военного часу Патрус в року 1943 вандровав до Индии и написав циклус поезий В країні Ганді і Тагора?
… в добѣ, коли против него выконштруовали судовый процес, "Закарпатська правда" написала, же Патрус «агент фашизму, наймит, запроданець, авантюрист, літературний шахрай, літературний диверсант», а його творчость «літературна макулатура»?

12

… конфликт резус-фактора, клинично вызнамный при переливаню кровли, успѣшно загашують антирезусным имуноглобулином, котрый выготовляють з донорской кровли?
… меджи донорами найвекшой славы достав Джеймс Гаррисон з Австралии, чия кровь обсягуе необычно силны антитѣла против антигена D резус-фактора; за рокы 1954–2018 имуноглобулин з его кровли захранив живот и здоровля понад двом милионам новородженых, за што зостав записаный до книгы рекордох Гиннеса?

11

… полупроводникы суть майже во вшиткых направах, котры мы каждоденно хоснуеме: смартфонах, компютерах, телевизорах, автах, медицинскых апаратах, козмичных сателитах и т. п.?
… цикл продукции микросхем перевысшать шѣсть мѣсяци и обсягуе вырощованя силициевых кришталох?
…за первый рок пандемии корунавируса засобы продуцентох кришталох вычерпали ся на нулу?

10

… А. Кралицький в 1866 р. писав о А. Коцакови: «Имя сіе на Угорской Руси… увѣнчано высокими заслугами около воспитания иночествующего духовенства за минувших времен; но и нынѣ ище общеизвѣстно и почитаемо»?
… одтогды минули далшы 156 рокы, а тоты слова суть дале актуалны?

09

… правдиве призвиско Юрия Костюка было Ко́стьо, а змѣнив го 1944 року, коли дав ся заяти русскым, назвавши себе „Костюком”, бо аж бы ся назвав правдиво и повѣв, кым быв в мадярском войску, быв бы поважованый за шпиона, етапованый на Сибирию, а може ай розстрѣляный; под прибраным призвиском трафив наконець до чехословацкого армадного корпуса, веденого Лудвиком Свободом, а пак му то призвиско зостало на цѣлый живот?

08

… Йовген Кочиш ещи в штудентскых роках направив вельо предметы, потребны про выуку в русинскых школах?
... лишив тыж портреты а бюсты вызнамных Руснакох з Войводины?
... вельо з його робот зостали выконаны лем в гипсѣ, не одолляты через недостаток финанций?

07

… в подземелю Ужгородской грекокатолицкой катедралы погребены 9 епископы?
... такой чести были удостоены тыж ректоры Богословской семинарии и каноникы?
... послѣдный ту погребеный епископ быв Теодор Ромжа (1947)?

06

… независима Украина старша од Европской унии?
... подля правил Европской унии лекварѣ и джемы слободно робити лем из овоча (садовины), зато прияли закон, же в Европѣ морква, парадичкы, огуркы, дынѣ, грызачкы — тото вшытко не зеленина, але овоча (жебы мож робити лекварѣ)[1]?
... Дания входить до Европской унии лем 2% своей територии (без Гренланда и Фаерскых островох)?

05

… в сучасности Феррари найвеце познають як значку елитных авт, доставшу свою назву од закладателя компании и шпортовой дружины Енцо Феррари (1898–1988)?
... росширене талианске призвиско Феррари одповѣдать не менше росширеному руснацкому Ковач, англицкому Smith, русскому Кузнецов?
... професор математикы Болоньской универзиты Лодовико Феррари уродив ся перед 500 роками, але ай универзита, коли там наступив, была уж недалеко 500-рочна?

04

… участь Катаева в домовой войнѣ неясна: подля официалной верзии быв в Червеной армадѣ, але суть свѣдчѣня, же быв во войску Деникина?
... року 1920 быв 5 мѣсяци в арештѣ ЧК, обвиненый з контрареволучной чинности, и грозив му росстрѣл; вывольнив го лем еден чекист, з котрым быв ся спознав на литературных встрѣчах?
... его повѣсть Растратчики (Дефравданты, 1926) была такой по публикации перекладена по англицкы и стала ся бестселером в США и Великой Британии?

03

… Едуар Мане за живота быв поважованый за епатажного шкандалисту, аж по его смерти быв вызнаный за творця нового напряму?
... авта Яноша Чонкы о три рокы передстигли славный Ford T-modell?

02

…комедия Тартюф (1664) была заказана, и Мольер мусѣв ю переробльовати трираз, выставляюючи под иншов назвов и в новых вариантах (1667, 1669), а наконець тот третий зоставать на сценѣ доднесь?
...Калман Миксат быв двараз женатый зо своев женов Илонов?

01

…фаховы археологы оспорьовали тверджѣня Шлимана, же его объявлѣня то Троя, описана у Гомера, але Шлиман финанцовав выправу археологох на мѣсто роскопох в року 1898, а в яри 1890 меджинародна конференция рѣшила спор на хосен Шлимана?
... сучасна наука то, што найшов Шлиман, односить ку май давному слою Троя IIg, датованому роками 2400–2200 до н.е., циже ку добѣ ранньой бронзы, котра од Троянской войны (слои Троя VI и Троя VII) была скорше вецей як на тысяч рокы?
... Шлиман писав дневникы, але в тестаментѣ заказав их публиковати скорше як через 100 рокы по своей смерти, и аж тогды ся выявило, же многе, што публиковав в роскошных выданях о своих объявлѣньох, не одповѣдать тому, што пише в дневниках?

  1. Віктор Балога і Катерина Ющенко відкрили в Мукачеві пам’ятник Олександру Духновичу