Марко Шолтыс

Матеріал з Вікіпедія
Марко Шолтыс
Автор Емил Кубек
Илустровав Антоний Кубек
Держава США
Язык русинскый
Жанер роман
Марко Шолтыс на Викискладѣ

Марко Шолтыс — роман зо жывота Подкарпатской Руси од автора Емила Кубека. Роман е ключовым твором автора и очевидно основаный на его властных скушеностях. Централнов фигуров романа е Марко Фурман, на прозывку Шолтыс, котрый вдякы замѣрѣню на цѣль и силной воли переходить довгый и тяжкый путь од бездомного биреша до богатого, успѣшного и честованого землепана. Дѣя романа точить ся на Подкарпатской Руси до Первой свѣтовой войны и заберать и зачаток войны. Роман написаный року 1915 и первый раз публиковав ся в 115 продовжѣнях в новинцѣ Сокол русинськой диаспоры в ЗША, а пак во формѣ книги в трех томах во выдавательствѣ Обрана, Скрентон, Пенсилвания, року 1923. Написаный автором кириликов, але з мусаю выданый быв латинков. В днешной добѣ перевыданый кириликов.

Животописна зазначка
Емил Кубек (1857–1940), священик, писатель и родолюб, родив ся в Штефуровѣ, округ Свидник. Року 1904 выемигровав до Америкы, быв священиком в Маганой Сити, Пенсилвания, де и погребеный.
Перед одходом до Америкы од 12.11.1885 служив парохом в Снаковѣ. Ту быв не лем одданым душпастырьом, але и добрым газдом, а ту зачав ай свою писательску чинность. Сельска хроника споминать, же по свойом приходѣ до села постарав ся о нову трикилометрову дорогу до Снакова. Еще го хроника споминать, же дав до села довезти еден вагон овоцных стромчикох на высаджѣня ай нову файту кромпель. Учив люди садити кромплѣ «за плугом», а на оборованя кромпель дав довезти шпециалный плуг. Так же постава Марка Шолтыса выразно мать автобиографичне походжѣня.[1]

Жерела и одказы[едітовати | едітовати жрідло]

Референции[едітовати | едітовати жрідло]

  1. PaedDr. František Dancák