Дарвел

Матеріал з Вікіпедія
Село
Дарвел
англ.: Darvel
(шк.): Dairvel
(шк.гел.): Darbhail
Главна улиця
Застава
Держава Велика Британия
регион Шкоция
Грофство Выходный Ейршир
Координаты 55°36′36″ с. ш. 4°16′51″ з. д. / 55.61° с. ш. 4.280833° з. д. (G) (O) (Я)
Обывательство 3940[1] особ (2016)
Часова зона UTC+0, влѣтѣ UTC+1
Поштовый индекс KA17
Дарвел (Велика Британия)
Дарвел

Дарвел, англ. Darvel, шкотскы: Dairvel, шк.гелскы: Darbhailсело, положене во Выходном Ейрширу (East Ayrshire) в Шкоции (Велика Британия).

Полога[едітовати | едітовати жрідло]

Дарвел лежить на дорозѣ А71, котра перетинать Шкоцию од Ервина на выходном березѣ до Единбурга на западном. Оддаленый о 14 км на выход од Килмарнока, административного центра Выходного Ейршира. На южной околици Дарвела тече рѣка Ервин.

История[едітовати | едітовати жрідло]

Дарвел основав в року 1752 властник тамошной землѣ Джон Кэмпбелл, 4-й граф Лаудонскый, жебы мав зыск од свого маетку, а оселив там зачаточно 12 родин. В року 1780 Дарвел мав уже понад 400 обывательох. Од року 1876 в цѣлой долинѣ рѣкы Ервин, зачали фабричну выробу чипок, была фабрика и в Дарвелѣ, котрый став ся познатым в цѣлом свѣтѣ як «чипковый Дарвел». Продукция ся експортовала на вшиток свѣт, майвеце до Индии. Од 1900-х аж до конця 1970-х на вшитку силу пробовали конкуровати з фабриками Индии и Китая, але програли. Днесь фабрикы в Дарвелѣ збуряны, жебы мати мѣсто на бывалны ставбы. Але тото ремесло не утратило ся. Чипкы ту и дале плетуть, и майже на кождом оболоцѣ в селѣ висять фирганкы тутешного чипкованя.[2]

Вызнамны родаци[едітовати | едітовати жрідло]

Жерела и одказы[едітовати | едітовати жрідло]

Референции[едітовати | едітовати жрідло]

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Darvel на анґліцькій Вікіпедії.