Вікіпедія:Статя тыждня/2019/36

Матеріал з Вікіпедія
400-роча подѣи

Кошицкы мученици — три духовны особы: Марко Крижевскый, католицкый каноник, ай Штефан Понграц и Мелихар Гродецкый, члены Товаришства Исусового, котры были замордованы 7. септембра 1619 в Кошицях в часѣ повстаня Габора Бетлена за то, же ся не зрекли своей вѣры. Папа Иоанн Павел II. в часѣ своей навщѣвы Кошиць 2. юла 1995 их выголосив за святых.

В добѣ Реформации Середня Европа была польом религийных и политичных бойох, котры еще згоршовала османска окупация значных територий. В конци XVI. – зачатку XVII. стороча територия Угорской Руси была на розграничу религийном (лутеранска вѣра на западѣ, калвинска — на выходѣ, православна — на сѣверѣ, католицка — на югу) и политичном (угорска католицка шляхта на западѣ, ардялска протестантска — на выходѣ).

3. септембра 1619 под стѣны Кошиць пришло антигабсбургске повсталецке войско, ведене Дьердьом I. Ракоцим, котрый быв во споенецтвѣ з Османами. Повсталцѣ жадали выданя им капитана Доци на екзекуцию. На другый день магистрат догварив ся з Ракоцим, же впустять го до Кошиць, але лем з невеликов частьов войска, а же не буде проллята кровь ани католицкых вѣрникох, ани священикох. 5. септембра войско зашло до города и нараз догварька была нарушена. Капитан Доци быв закованый в желѣза и одвезеный до Ардялу, а Ракоци и тото дозволив, жебы трьох католицкых священикох держали под твердым арештом. Два днѣ им не дали ѣсти, а пак зачали их нагваряти, жебы ся зрекли своей вѣры и перешли на калвинску. По неуспѣшных пробах, 7. септембра около полуночи их поддали страшным мукам, а пак Маркови и Мелихарови одняли головы. Штефана же, у котрого не видѣли ани меншого знака живота, вергли у яму з гноем. а пак ку ньому вергли и два безголовы тѣла его товаришох.

...подробно