Вацлав Нецкарж

Матеріал з Вікіпедія
Вацлав Нецкарж
Заслуженый умѣлець

Фото з року 2014
Закладны информации
Оригин. имя Václav Neckář
Уроджѣня 23 октобра 1943 (1943-10-23) (80 р.)
Прага, Чехословакия
Жанры поп, музикал, филм
Занятя спѣвак, актер
Активны рокы од 1962 доднесь
Участь в группах Golden Kids
Bacily
Веб-сайт Václav Neckář
(офиц. сайт)
Václav Neckář на Вікіскладѣ

Вацлав Нецкарж (Václav Neckář, *23. октобер 1943, Прага) — чешскый спѣвак и филмовый актер.

Commons
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Биография[едітовати | едітовати жрідло]

Родив ся в театралной родинѣ: отець быв актер, спѣвак и танечник, а мати — господарска директорка театру в Устю над Лабов, и сам он од малости спѣвав в хорѣ устецкой оперы. Музикантом ся став и его младшый брат Ян.[1]

Даколько разы неуспѣшно пробовав вступити до Академии музичных умѣлств в Празѣ. Наконець быв приятый яко елев[2] до театру в Мостѣ, около 40 км од свого бывалища. Пак на куртый час достав ангажман до театру Алфа в Плзни, а року 1966 перейшов до театру Рококо в Празѣ.

Уже по первых записах и выступах на телевизии став ся едным з найпопуларнѣйшых спѣвакох. Выступовав тыж яко актер в театрѣ и во филмѣ. В позднѣйшой добѣ выступовав в музикалах дома и в заграничу.

В конци 1960-х въедно з Геленов Вондрачковов и Мартов Кубишовов заложили группу Golden Kids, котра барз успѣшно выступовала, покы не была заказана умѣлецка чинность Мартѣ Кубишовой, што привело до роспада группы. Позднѣйше въедно з братом заложив группу Bacily.

Року 1986 достав титул Заслуженого умѣлця републикы.

Року 2000 были опубликованы спискы информаторох штатной безпекы, в котрых было и его имя. Року 2002 мав апоплексичный удар, по котром мусѣв ся наново учити говорити и спѣвати, але вышов з того и вернув ся на сцену.

Актерство во филмѣ[едітовати | едітовати жрідло]

В року 1965 заграв ролю желѣзничного елева во филмѣ Остро сторожены влакы (чеш. Ostře sledované vlaky), котрый быв оцѣненый Оскаром од америцкой Академии филмового умѣлства и наук. Року 1969 заграв главну ролю во филмѣ Жаворонкы на нитцѣ (чеш. Skřivánci na niti), котрый остро критиковав режим и быв заказаный 20 рокы, достав ся на публичность аж по змѣнѣ режиму и премьера его была на берлинском межинародном фестивалу, де зыскав награду Золотый медвѣдь (1990). Вацлав Нецкарж втѣлив четыринадцять филмовых постав. Една з тых, што ся найрадше споминать позерачам е постава спѣваючого принца з казкы Шалено смутна принцезна (чеш. Šíleně smutná princezna, 1968), де принцезну грала и спѣвала Гелена Вондрачкова.

Оцѣнѣня[едітовати | едітовати жрідло]

  • 1986 — титул Заслуженого умѣлця републикы
  • 2015 — медаля За заслугы 1. ступня[3]

Жерела[едітовати | едітовати жрідло]

  • Kříženecký Jaroslav. Všechno je jenom jednou (Životní příběh Václava Neckáře). Nakl. XYZ, Praha 2006, 312 str., ISBN 80-86864-76-6.
  • Michal Herzán, Václav Budinský. Divadlo Rokoko. Vyd. Victory, Most, 1998, str. 10–12, 16, 45–8.

Одказы[едітовати | едітовати жрідло]

Референции[едітовати | едітовати жрідло]

Тоты даны суть часточно або цалком основаны на перекладї статї Václav Neckář на чеській Вікіпедії.