Церьков Архангела Михаила (Шеметківцї)

Матеріал з Вікіпедія
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церьков Архангела Михаила з року 1752 в Шеметківцях

Церьков Архангела Михаила є деревяный трипросторовый зрубовый ґрекокатолицькый храм в селї Шеметківцї.

Історія[едітовати | едітовати жрідло]

Церьков была збудована в роцї 1752. В часї воєньскый операцій карпатьско-дукляньской операції, при танковій битцї, в долинї смерти, в октобрї і новембрї 1944 была церьков пошкоджена. На єй обнову пожертвовали жытелї села в року 1945. Од року 1968 є церьков народнов културнов памятков.

Вежа церькви є закінчена маковічков з тамбуром і кованым крестом, котра росте з конштрукції обєкту. Двоступнёвы становы стрїхы над святынёв і навов суть закінчены кужелёвитыма вежочками поктрытыма шындлями з кованыма крестами. Цалый зруб аналоґічно як і другы деревяны церькви є з екстерьєру вертікално обкладженый дочками з ліштами, котры были обновлены в роцї 2001. Перед порталом церькви є мала вступна сїнь, котрой стрїха є тыж покрыта шындлём.

В інтерьєрї церькви ся на стїнах заховали решты стїновых мальб. Бароковый деревяный іконостас з царьскыма воротами є з 2. половины 18. стороча. Дакотры іконы закомпонованы до іконостасу суть з старшой добы. Іконостас і олтарь были рештаврованы в роках 1969 - 1970. Знову были рештаврованы року 2005. На олтарю суть тзв. мініатурны антічны стовпікы з іконов Богородицї.

Дзвоніця з трёма дзвонами з другой половины 20. стороча была поставлена в 19. сторочу і находить ся на місцї з 18. стороча.

Література[едітовати | едітовати жрідло]

  • "Šemetkovce, Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1752, NKP." In: Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku : Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 136-145. ISBN 978-80-8099-010-7

Екстерны одказы[едітовати | едітовати жрідло]