Церьков Архангела Михаила (Іновець)

Матеріал з Вікіпедія
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Церьков Архангела Михаила в Іновцї є деревяный ґрекокатолицькый храм в селї в найвыходнїшій части Словеньска в окресї Собранцї. Є то єдна з найменшых деревяных церьквей на Словеньску.

Збудована была в першій третинї 19. стороча (даколи ся споминать рік 1836) і своїма розмірами стачіла потребам мало люднатого села. Частёв ареалу є деревяна дзвоніця з простов, у верьхнїй части одкрытов стовпчастов конштрукціов, на схылї за церьквов лежыть цінтерь і цїлый ареал дотворюють величезны липы.

З погляду плану є то трипросторовый зрубовый обєкт на низшых підвалинах з гротово закінченов святынёв. Нава є поставлена на штворцёвім планї, подобно і бабінець, над котрым ся піднимать западна вежа сітуована до тырчачой стрїхы і підхопленыма деревяныма кракорцями. Зруб є перекрытый великов вальбвов стрїхов, котра зоступує так низько, же облачкы на южнім боцї мусили быти осаджены до глубокой нікы. На металовій конштрукції над святынёв была осаджена менша стрїшна вежочка. Обидві вежы суть закінчены цібулёвитыма банями з трираменныма кованыма крестами. Головный вступ веде через бабінець до храмовой навы. котру просвітлює двоїця облачіків. Інтерьєр святынї просвітлюють тыж два облачікы (на южній і северовыходній стїнї).

З доводу малой вышкы і шыркы выходной стїны навы, не было можне осадити іконостас з повным іконоґрафічным проґрамом, котрый є дякувші тому некомплетный і асіметрічный. Вырїзована конштрукція іконостасу з біло-золотыма царьскыма воротами з медайлонами походить з часів вынику цалого храму і вызначує ся нетрадічным способом різбарьской декорації ёго стовпіків, тай рамків головных ікон. Вшыткы іконы суть позначены силным впливом западной мальбы, подобный характер мать і престол во святынї з іконов Пєты і образ Роспятя на столї жертвеника. Під час обновы церькви в 90. роках 20. стороча было вымінене пошкоджене дерево зрубу і шынґлї вальбовой стрїхы.

Література[едітовати | едітовати жрідло]

  • Dudáš, M., Gojdič, I., Šukajlová, M.: Drevené kostoly, edícia Kultúrne Krásy Slovenska, vyd. DAJAMA Bratislava, 2007
  • Globus magazín, Drevené kostolíky na Slovensku III., str. 68, roč. 3., číslo 5-6, r. 2003
  • Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Humenné, okolie a iné. Prešov : PETRA n. o., 2008, s. 32-41: "INOVCE, Gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala z roku 1836, NKP". ISBN 978-80-8099-032-9

Екстерны одказы[едітовати | едітовати жрідло]