Теніс

Матеріал з Вікіпедія
Тенісовый сервіс

Теніс (анґл. tennis < angl. tenes, tenetz < fr. tenez! = nate, берьте, тримте!), означованый і як білый шпорт, є лоптова гра про 2 аж 4 грачів. Варіант з 2 грачами є двогра, варіанта зо 4 грачами ся пак зове штирьгра. Розлишує ся тыж змішана штирьгра, у котрій в каждій двойцї грає єдна жена і єден хлоп. Суперы стоять на гріску проти собі, і пробують одразити лоптічку тенісовов ракетов так, жебы єй супер не міг в рамках правил тенісу вернути назад.

Тенісні турніри зазвичай поділяються на чоловічі і жіночі. У кожному турнірі може брати участь заздалегідь певна кількість гравців. Найбільш поширені змагання одиночні чоловічі і жіночі, парні чоловічі і жіночі (беруть участь команди з двох гравців однієї статі), змішані парні (команди з гравців обох статей). Нерідко проводяться турніри для певної вікової групи: дитячі, юнацькі, турніри ветеранів. Існують також турніри для інвалідів.

Найбільші і представницькі турніри проводяться в рамках ATP-туру для чоловіків і WTA-туру для жінок. Переможці та учасники турнірів отримують призові гроші, а також очки, на основі яких будуються світові рейтинги серед чоловіків (рейтинг ATP) і жінок (рейтинг WTA).[1]

Історія[едітовати | едітовати жрідло]

Року 1592 были в Паріжі зазначены правила французькой гры пауме. Анґічан Валтер Клоптон Вінґфілд ся тыма правилами іншпіровав, жебы собі року 1875 дав патентовати гру звану теніс. В юлії 1877 ся у Вімбледонї дїяло перше змаганя.

Теніс належыть ку олімпійскым шпортам. З тенісу взникло пару подобных шпортів граных векшынов під стріхов на шпеціалнім куртї, наприклад сквош або рікочет, або іншы модіфікації як наприклад плажовый теніс.

Референції[едітовати | едітовати жрідло]

WikiLetraMini.png Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.