Поміч:Образчікы

Матеріал з Вікіпедія

Як знаєме, „образчік повість за тісяч слов“ і окремо в енціклопедії платить, же доконала статя бы мала мати в собі єден ці дакілько вгодных образчіків. І до Вікіпедії годен класти образчікы. До статї але годен класти лем тоты образчікы, котры были оперед до Вікіпедії (респ. до сполочной датабазы Commons, смоть ниже) начітаны.

Здобытя образчіків[едітовати | едітовати жрідло]

Кідь хочете доповнити статю з образчіками, попробуйте ся дознати, ці не є дакотрый доступный на Wikimedia Commons. Найлїпше ся дознате зістите посмотрїнём другых языковых верзій статї. Лїпша є з того погляду інша як анґліцька верзія, наприклад нїмецька, котра образчікы з Commons хоснує веце. Кідь у статї найдете образчік, кликнутём на нёго ся дістанете на пописову часть. Кідь там є зображене лоґо , тот образчік є на Commons і годен го хосновати. Кідь ся у статях жаден такый файл не находить, глядайте рівно на Commons. На Commons суть пописы і назвы звычайно по анґліцькы, зато до коморкы гляданя задайте анґліцькый еквівалент.

Начітаня образчіка[едітовати | едітовати жрідло]

Кідь можете хоснуйте лем формат .jpg (на фотоґрафії) і .png, припадно .svg (про ґрафіку, схемы іпод.). Жебы міг быти образчік до статї вложеный, мусить быти наперед награный на сервер, на котрім проєкты фонду Вікімедія суть спущены. Образчікы про русиньску Вікіпедію (і вшыткы далшы проєкты) ся начітають на сполочне усховища называне Wikimedia Commons.

Позначка: Образчікы уложены на іншоязычній Вікіпедії (напр. анґліцькій) не можуть быти на русиньскій Вікіпедії вложены. Треба їх перемістити до Commons (уложыти на локалный діск і начітати до Commons).

Великость оріґіналу[едітовати | едітовати жрідло]

Мерькуйте, жебы сьте начітали достаточно великы образчікы (т.є. в оріґіналнім розлішыню без зменшіня). Кідь треба може ся у статї образчік легко зменшыти (каждый собі го пак може достаточно звекшыти), але наспак то не є можне: кідь мать награный образчік розлишіня 100×150, може быти зображеный лем у малій великости і при хоцякім звекшыню дістанете лем фаребны коцочкы.

Начітаня образчіків до Commons[едітовати | едітовати жрідло]

Про начітаня образчіків мусите мати конто хоснователя і быти приголошеный. На Commons не мусите створити нове конто, можете хосновати тото саме што гев мате. У своїм наставлїню конта на Commons собі можете выбрати як языковый інтерфейс русиньскый, же далшы крочаї уж будуть легкы. По приголошіню хоснуйте одказ Начітати файл, котрый вас приведе на сторінку з формуларём про начітаня. Тыж бы сьте мали новый файл вложыти до катеґорій, жебы го могли найти і другы. Увага: Commons мають, тыж як векшына другых проєктів ліценчну політіку, котра доволює лем образчікы із слободнов ліценціёв, т.є. мусить быти доволене комерчне хоснованя, не сміє ся хосновати образчікы одказуючі ся на fair use (наприклад лоґа фірем) іпод.

Начітаня образчіка (поступ)[едітовати | едітовати жрідло]

Про начітаня хоснуйте одказ „Начітати файл“ і дале:

 1. В окнї "Файл" вложте за помочі перезерача інформації о файлі на вашім компутерї. Назва файлу на вашім компютерї буде хоснована і про означіня файлу на Вікіпедії і не годен єй пізнїше змінити. Зато перед начітанём файлу перевірьте, ці назва образчіку є дость пописова (напр. „Айфеловка в ночі.jpg“, а не „IMG00542.JPG“).
 2. В окнї „Попис“ файл курто попиште, можете тыж додати інформації о ліценції (тото можете але додати тыж по начітаню файлу).
 3. Пітвердьте проголошіня о авторьскых правах.
 4. За помочі „начітати файл“ файл начітате. Перенос може тырвати даякый час, просиме будьте терпезливы.
 5. По начітаню ся Вам вкаже сторінка з повідомлїнём, же начітаня было успішне, і такой дале одказ на сторінку файлу. Ідьте на тоту сторінку і кликнийте на едітовати. Тото вам уможнить управити пописову сторінку, доповнити далшы потрібны, хосновны ці інтересны інформації ітд. Головно гев мусите увести:
  • Автора образчіка (кідь є то ваш властный образчік, експліцітно то зазначте),
  • жрідло,
  • датум створїня образчіка,
  • інформації о ліценції за помочі єдной із шаблон (смоть Попискы ліценцій файлів), і то і в припадї, же ся їднать о образчік з другой вікіпедії (сама інформація перебрате з анґліцькой Вікіпедії є напросто недостаточна, треба скопіровати вшыткы там доступны інформації і додати одказ на оріґіналну сторінкуu) nebo Váš vlastní.

Черяня образчіка[едітовати | едітовати жрідло]

Кідь здобудете лїпшу верзію дакотрого образчіка, можете старшый образчік нагородити так, же образчік назвете тов самов назвов як має старый образчік і помочов звычайного поступу образчік начітате. По овірёвачім вопросї буде оріґіналный образчік переписаный.

Кідь хочете у статї змінити ілустрачный образчік за другый (з іншов темов), начітайте новый образчік під іншов назвов і управте на нёго одказ у статї.

Переміщіня образчіка з Вікіпедії на Commons[едітовати | едітовати жрідло]

Кідь найдете у дакотрій народній верзії Вікіпедії образчік, котрый хочете зприступнити і про другы языковы верзії, обычайно го можете перемістити (зкопіровати) на Commons, і то і тогды, кідь не сьте ёго автором. То ся може стати у припадї, коли хочете у статї на русиньскій верзії Вікіпедії одказати на образчік, котрый є затля уложеный у іншоязычній верзії Вікіпедії, або в припадї, кідь хочете про іншоязычны верзії Вікіпедії зприступнити образчік, котрый є уложеный на русиньскій верзії Вікіпедії. Образчік, котрый хочете награти на Commons, але мусить быти слободным дїлом або мусить быти публікованый під слободнов ліценціёв.

Софтвер MediaWiki не понукать можность простого переміщіня на другый проєкт, і зато є поступ кус комплікованїшый:

 1. Зобразити образчік у оріґіналній народній верзії Вікіпедії в максімалнім розлишіню
 2. Уложыти образчік на локалный діск (т. є. до властного компютера)
 3. Одкрыти діалоґ „Начітати файл“ в проєктї Commons; овірити, ці сьте на Commons ряднї приголошены.
 4. До попису образчіка напиште вшыткы інформації з оріґіналного попису: головно інформації о зображенім обєктї, датумі і місцї здобытя образчіка, о авторови образчіка, оріґіналнім жрідлі і о ліценції, під котров є образчік опублікованый. Про записаня можете схоновати шаблону, котра ся вкаже в награвачім діалоґу на Commons.
  • Попис в оріґіналнім языку вложте до одповідаючой языковой шаблоны, наприклад русиньскый попис до шаблоны {{rue}}. Актівны одказы обсягнуты в пописї треба доповнити о параметер одказуючій на прислушну народну верзію Вікіпедії. Попис може вызерати як: {rue|Город [[:rue:Ужгород|]] в поглядї през [[:rue:Уж|Уж]] од [[:rue:Словеньска|Словеньско]].}}. Рекомендує ся доповнити попис і в далшых языках, головно по анґліцькы.
  • Кідь оріґіналный попис не обсягуї інформацію о датумі вынику образчіка, зазначте інформацію о датумі ёго оріґіналного награня до Вікіпедії.
  • Інформацію о жрідлї (source) образчіка доповньте о простый одказ на оріґіналне уміщіня образчіка.
  • Кідь вы не сьте автором образчіка і у оріґіналного образчіка была зазначена ліценція {{PD-self}} або {{GFDL-self}}, зазначте на Commons ліценчну інформацію за помочі приналежной шаблоны {{PD-user-w|языкова верзія|w|вікіпедіста}} або {{GFDL-user-w|языкова верзія|w|вікіпедіста}}, наприклад {{PD-user-w|rue|w|Іля Сова}} або {{GFDL-user-w|en|w|Johny A.}}.
 5. Выглядайте про образчік приналежны катеґорії, припадно і статї на Commons, і обзразчік з нима спрягните.
 6. Ку оріґіналному файлу на народній верзії Вікіпедії позначте, же файл быв скопірованый на Commons.

Аналоґічный поступ годен хосновати і про переміщіня іншого другу файлу або образчіка, наприклад звукового файлу або відеофайлу. Посмостьте ся тыж на сторінку Вікіпедія:Бот,ці ся дакотрый бот не шпеціалізовав на переміщіня файлів на Commons.

Пасує заховати і на Commons назву файлу у оріґіналнім языку, жебы не было можне оправляти єкзістуючі одказы.

Вложіня образчіка до статї[едітовати | едітовати жрідло]

Образчік (ці уж місцёвый або з Commons) ся на сторінку кладе наступным способом:

[[Файл:Образчік.jpg|вольбы|тітулок]]

припадно

[[Файл:Образчік.jpg|вольбы|тітулок]]

Тым ся на зазначене місце вложыть образчік з назвов Образчік.jpg. Означіня „Файл“, „File“ і старше „Image“ суть цілком черятельны. Давайте але позірь, бо назва є чутлива не великость букв. Кідь даный образчік не екзістує, зобразить ся намісто образчіка хыбове повідомлїня (Хыбуючій образчік). Вольбы обсягують шпеціалны ключовы слова, котры овпливнюють хованя і взгляд вкладаного образчіка (смоть ниже). Тітулок ся хоснує як надпис образчіка у орамкованых образчіків, припадно як алтернатівный текст, котрый ся хоснує у сітуації, кідь ся образчік не награть, у текстовых перезерачах, при чітаню статї голосовов чітачков іпод. У тітулцї годен хосновати дакотры обычайны значкы яй наприклад одказы. Наспак ся не дасть у них хосновати вікісінтакс про спискы, также є треба схосновати шаблон {{ul}}, {{ol}} a {{li}}.

Каждый образчік повинен мати пописок, а то і у припадї, же не є хоснована вольба „thumb“ (смоть дале). Попискы суть повинны, жебы документ быв доступный наприклад і невідячім людям.

Кідь хочете на образчік лем одказати, а притім до статї не класти, додайте на зачаток далшу двіточку, напр. Файл:Wiki.png ся здобуде за помочі

[[:Файл:Wiki.png]]

Тот одказ веде на тоту саму сторінку, на котру ся чітателї дістануть кликнутём на зображеный образчік в припадї, же хоснуєме сінтакс без першой двоточкы.

Позірь! Екзістують різны образчікы з тов самов назвов на Commons і на далшых вікіпедіях, у статї ся вкаже образчік з даной Вікіпедії а не з Commons. Образчік з Commons у такім припадї до статї класти не годен. Смоть Можны конфлікты.

Як вольбы ся хоснують наступны ключовы слова:

thumbnail або thumb
Выґенерує автоматічно зменшеный нагляд, з рамиком і тітулком під наглядом. Ровнако є додана ікона про кликнутя на образчік у оріґіналній великости. Кідз не є зазначене інакше, образчік буде плавав вправо (смоть right); файл є зображеный у великости о шырцї 180 px або подля особного наставлїня.
right
Образчік буде зображеный направо, причім текст статї обтїкать біля образчіка влїво.
left
Образчік буде зображеный влїво, причім текст статї обтїкать біля образчіка вправо.
none
Образчік буде зображеный в рядку (зачлененый до тексту без обтїканя), і кідь є наштелёвана вольба thumb.Хосновне про таблицї.
frame nebo framed
Образчік буде мав рамік і титулок, і кідь не ї хоснована вольба thumb. Зображеный буде у повній шырцї, причім не годен шырку штелёвати.
frameless
Образчік буде зображеный в шырцї 180 px респектіве. подля особного наставлїня, ани жебы быв зарамікованый, не мать але вплив на ёго умішіня в текстї вправо ці влїво (srv. і параметер thumb).
border
Образчік буде мав простый рамік, без тітулкы (пристойне про образчікы з білов фарбов).
sizepx
Становить великость нагляду на шырку, size в пікселах. Вышка є дорахована так, жебы была дотримана пропоріція сторон. Хоснованя того параметра вєдно з thumb є у векшынї припадів дуже непристойне, затоже хоснователём знеможнює наставити свою властну великость нагляду. Кідь собі желате, жебы нагляды мали іншы розміры, наставте то собі, просиме, о своїм наставлїню. Взглядом ку можностям форматовати релатівна великость форматів є пак хоснованя натвердо наставеной великости цілком збыточне.

Дакотры вольвы годен взаємно комбіновати, оддїлюють ся вертікалнов чаров, наприклад

[[Файл:Wiki.png|right|50px|Тітулок]]

Кідь хочете скінчіти обтїканя образчіка (перескочіти аж під образчік), можете хосновати команд

<br style="clear: both;" />
Приклады
 • [[Файл:Wiki.png|надпис]]
 • [[Файл:Wiki.png|thumb|надпис]]
 • [[Файл:Wiki.png|right|надпис]]
 • [[Файл:Wiki.png|left|150px|надпис]]

Росшырены можности[едітовати | едітовати жрідло]

Релатівна великость форматів[едітовати | едітовати жрідло]

Без параметрів
Файл s formátem na výšku a parametrem upright

Кідь суть у статї уміщены thumb-ы різных форматів (на вышку, на шырку, з різным помером сторон ітд.), доходить ку тому, же дакотры образчікы (особісто образчікы з форматом на вышку) суть непомернї великы, покы їх шырка не є обмеджена (нежеланым) параметром великостpx. Гев годен хосновати нового параметра upright, котрый веде ку тому, же шырка файлу ся автоматічно зменшать о фактор 0,75 (кідь не є заданый іншый фактор), также обідва форматы мають приближно тоту саму великость і пособлять гармонічно.

Першы два файлы у тій секції гев суть форматованы сінтаксов

[[Файл:Landschaftspark Duisburg-Nord - Hochoefen 1 und 2 vom Sinterplatz.jpg|thumb|без параметрів]] [[Файл:Landschafts Duisburg-Nord - Hochofen 5 - Cowper.jpg|thumb|upright|файл з форматом на вышку і параметром upright]]

Выгода того параметра є у тім, же ся їднать о автоматічне наштелёваня великости, котре фунґує як у неприголошеных хоснователїв так і у хоснователїв, котры собі у своїм наставлїню наставили свою преферовану великость нагляду. Помер сторон зіставать все дотриманый.

Фактор є тыж можне наставіти ручно – напр. на 0,5, што є хосновне у екстремно высокых образчіків (фактор < 1, образчік ся знижыть), або наспак панорамат (фактор > 1, образчік ся росшырить). В обох припадах ся їднать о релатівне наставлїня, не о наставлїня напевно. Про образчікы з померами сторон, котры ся нияк екстремно не вынимають, нетреба у векшынї припадів фактор наставовати.

Сінтакс є напр.

upright=1.8

(позірь, з десятиннов точков) - у тім припадї буде шырка файлу зображена 180 процентами екзістуючого наставлїня (то єсть 180 % з 180 px то єсть 320 px, покы особны наставлїня не екзістує, або 180 % особного наставлїня).

Звекшыня великости образчіка над ёго правдиву великость веде ку пікселізації (з вынятком формату .svg) і є вырїшено успокоїво лем у параметрї thumb, де є файл зображеный максімално у своїй властній великости.

У схем обсягуючіх тонькы лінії або малы буквы не мусить быти хоснованя того параметра все найвыгоднїше. У такых припадах може мати лїпшы резултаты певно наштелёвана і по тіпоґрафічнім боку выладжена великость.

Кідь хочете класти веце образчіків і упорядковати їх до ґалерії, можете хосновати наступну сінтакс:

<gallery>
Файл:Образчік1.jpg|Пописок
Файл:Образчік2.jpg|Пописок
</gallery>

Тота сінтакс функції gallery просто створить нагляды образчіків у четверо колонках. На каждім рядку записуйте "Файл:назва образчіка|попис з можныма одказами. Намісцї образчіка може быти і текст, але тот не годен обсяговати одказ. Не забудьте увести пописы єднотливых образчіків!

Хоснованя може вызерати так:

Другы параметры, релатівна великость[едітовати | едітовати жрідло]

Функція gallery мать дакілько параметрів.

 • caption – надпис ґалерії
 • perrow – чісло колонок у ґалерії

і про становлїня релатівной великости пак

 • heights – вышка нагляду
 • widths – шырка нагляду

Параметры heights респ. widths овлпливнюють шырьку респ. вышку файлу: у ґалерії ся находячій найшыршый респ.найвысшый файл ся стане міров про цілу ґалерію, меншы файлы суть пак належно управлены. Комбінація обідвох параметрів є можна.

Здроёвый код

<gallery caption="Краї" perrow="3" heights="50">
Файл:Kraj Hlavni mesto Praha.svg|[[Прага]]
Файл:Karlovarsky kraj.svg|Карловарьскый
Файл:Stredocesky kraj.svg|[[Середочеськый край|Середочеськый]]
</gallery>

пак вызерать так:

Інакшый приклад є

<gallery heights="280" caption="Věžáky">
 Файл:Eureka Tower 0944a.jpg|Eureka Tower, Melbourne
 Файл:Europa Center.jpg|Europa Center, Vilnius
 Файл:JinMaoBuilding.jpg|Jin Mao Building, Pudong, Shanghai
 Файл:Shun Hing Square.jpg|Shun Hing Square, Shenzhen
 </gallery>

котрый вызерать так:

Контінентыw:Severní Amerikaw:Jižní Amerikaw:Evropaw:Afrikaw:AsieАвстраліяw:Antarktida
Контіненты

Іншы можности понукать скрыта функція <imagemap>, котра уможнює прирядити єднотливы части єдного образчіка різным цілям (одказам).

Файлy ся можуть вкладати знамыма сінтаксами враховано вложіня як thumb. Коордінаты параметры (в пікселах) ся односять на файл у оріґіналній великости, при змінї великости ся автоматічно рахують; нулова точка є влїво горї. Лінк (т.є. одказ) на ціль може задати як Ціль і тыж як Ціль|алтернатівна назва (лінкы на цілї ся обявують як бублина). Вшытко, што ся о єднім рядку находить за сімболом #, є коментарь. Значіня єднотливых параметрів:

rect
квадрат; параметры пописують куты влїво/горї і вправо/долов, наслїдує лінк на ціль
circle
круг; першы два параметры означують середину кругу, третїй параметер є радіус; наслїдує лінк на ціль
poly
поліґон; параметры (все по двох) пописують єднотливы пункты поліґону; наслїдує лінк на ціль
default
волителньый параметер зо штандардным одказом на ціль, кідь тоты не суть зазначены
desc
удавать кут, у котрім мать быти зазначеный одказ на пописок образчіка самого (білы і в модрім кругу); можны параметрны суть top-right, bottom-right, bottom-left, top-left, none; штандард є bottom-right; вольба none (котра не удавать жаден одказ) є доволена лем тогды, кідь ся їднать о слободный образчік (PD), інакше мусить функція дефіновати даякый „ріг“ з одказом на пописову сторінку файлу.

Кодь верьхнёго прикладу:

<imagemap>
Файл:Continents vide couleurs.png|300px|right|Контіненты
# Приклад про контіненты (у тім прикладї лем згруба)
poly 156 126  274 288  362 340  432 290  676 34  326 26  210 66 [[:w:Severní Amerika]]
poly 400 318  366 334  366 388  460 632  490 630 556 400 418 306 [[:w:Jižní Amerika]]
poly 642 90  666 214  798 202  846 160  890 194 922 136 900 46 740 28  [[:w:Evropa]]
poly 680 218  620 300  644 358  798 550  916 472 916 322 876 316 838 230  744 210  680 214  [[:w:Afrika]]
poly 916 32  888 148  888 186  812 186  876 312 1030 352 1138 416 1240 414 1298 82 954 22 [[:w:Asie]]
# Австралія і Антарктіда (спрощено) як штворець:
rect 1144 370 1407 581 [[:w:Austrálie (kontinent)|Austrálie]]
rect 257 658  1218 752 [[:w:Antarktida]]
default [[:w:Oceán]]
desc bottom-right
</imagemap>

Помочов наступного простого записаня

<imagemap>
Image:Continents vide couleurs.png|300px|right|Контіненты
rect 0 0 0 0 [[одказ]]
default [[одказ]]
desc none
</imagemap>

з нуловыма параметрами про rect пак годен досяхнути реаґованя хоцьякой части файлу на зазначеный одказ, desc none гев вымеджує зазначіня одказу на пописок образчіка.

Зображованя образчіків[едітовати | едітовати жрідло]

У особнім наставлїню собі може реґістрованый вікіпедіста становити, у якій великости (в меджах 120–300 px) ся му будуть зобразовати нагляды образчіків, кідь не є у них зазначена в жрідловім текстї конкретна годнота (на нагляды у ґалеріях не мать тото наштелёваня вплив). Тыж є гев можне наставити обмеджіня великости оріґіналного зображіня образчіків на сторінках з їх пописом.

Obrázky zapsané na stránce MediaWiki:Bad image list nejsou při vložení do článku zobrazeny, ale nahrazeny pouhým odkazem na stránku souboru.

Повязаны сторінкы[едітовати | едітовати жрідло]