Качка смугата

Матеріал з Вікіпедія
Самець качкы смугатой
Саміця
Mareca strepera

Качка смугата (Anas strepera) є богато росшырена менша качка.

Попис[едітовати | едітовати жрідло]

Качка смугата росте до 46 - 56 цм і в роспятю крыл мірять 78 - 90 цм. Самець в свадьбянім шатї є выразный своїм переважно сивым опірїнём, світло буров головов, тмавым дзёбаком і выразно білым зеркалком, котре є добрї видительне передовшыткым почас лїтаня. У простім шатї ся скоре подобать на саміцю, котра є цїла ясно бура з жовткастым дзёбаком. Часто є мылена зо саміцями качкы дикой, на роздїл од котрой росте до видительно меншых розмірів і намісто ясно синёй мать так як самець біле зеркалко.

Росшырїня і чісленость[едітовати | едітовати жрідло]

Качка смугата жыє на россяглій теріторії Европы, Азії і Северной Америкы. Єй ґлобална популація є стале дуже чіслена, в роцї 2004 была одгадом 3 800 000–4 400 000 екземпларів. Переважно є перелїтна і на зиму міґрує до южнїшых областей з мірнїшым кліматом.

Еколоґія[едітовати | едітовати жрідло]

Про жывот преферує векшы водны плохы, мокры паствиска або мочарї густо зароснуты веґетаціов. Справила жыє сама або в парах, при міґраціях і гнїздїню ся часто зґрупує до меншых ґруп. Жывить ся переважно водныма рослинами, в лїтї їсть і водны хробакы.

Гнїздо ставлять на земли і звычайно бывать добрї скрыте в поростї. Зношать обычайно 7-13 жовткастых яєць, на котрых сидять обидвоми родічі по добу 26 днїв.

Commons
Commons
Вікісклад має мултімедіалны дата на тему:

Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.