Yahoo!

Матеріал з Вікіпедія
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Translation to english arrow.svg Тота статя (або їй часть) потребує перекласти до русинчіны.
Кідь ку перекладу не дійде до тыждня, буде статя (або часть з іншоязычным текстом) змазана. Можете Вікіпедії помочі тым, же єй вылїпшыте.
Час означіня є 24. 10. 2020 15.15 SE(L)Č, т.є. змазаный буде 31. 10. 2020 15.15 SE(L)Č.

Yahoo!американська корпорація, що спеціалізується на Інтернет-службах, заснована випускниками Стенфордського університету Джеррі Янгом (анґліцькы: Jerry Yang) та Девідом Файло (анґліцькы: David Filo) в січні 1994 року. Штаб-квартира компанії — у Саннівейлі, Каліфорнія, США.

Корпорація надає низку інтернет-услуг, што об'єднані на веб-порталі: інтернетовый выглядавач (Yahoo! Search), каталог сайтів (Yahoo! Directory), електронна пошта (Yahoo! Mail), Yahoo!Games, Yahoo!Groups, новини, веб-хостинг, погода, мапи та інші — разом на сентябрь 2007 року біля 60 сервісів. У 2005 році портал поповнено новими публічними сервісами Yahoo!Music, Yahoo!360° та фотосервісом Flickr. Станом на январь 2010, корпорація Yahoo! володіла найбільшою часткою ринку інтернет-реклами у світі. JP Morgan визначила частку компанії на ринку США для показу об'яв як 17%, обігнавши Microsoft з 11%, та AOL з 7%.[1]

Станом на сетябрь 2007 року у корпорації — 36 регіональних підразделєній: із них 15 — в Європі, 14 — в Азії, 2 — в Австралії та Океанії, 5 — у Південній та Центральній Америці і Канаді, — што орієнтовані або на мовний ареал (як, наприклад, Y! Québec чи Y! Russia), або на географічну територію (як Y! Asia).

Согласно с статистическіми даними компанії Net Applications за ноябрь 2012 року, Yahoo! є вторим за популярністю в світі інтернетовым выглядавачом з часткою у 7,57% ринку.[2] В Україні часка Yahoo! становить 0,95%, що є третім показником.[3]

|}

Примітки[едітовати | едітовати жрідло]

Посилання[едітовати | едітовати жрідло]