Казахстан

Матеріал з Вікіпедія
Републіка Казахстан
Қазақстан Республикасы

Казахста́н (офіціалнов назвов Републіка Казахстан, каз. Қазақстан [qɑzɑqˈstɑn]) є штат, котрый ся знаходить в основному в Середній Азії, а малов частёв на запад од рікы Урал лежыть тіж у Европі. На северї, северозападї і северовыходї гранічіть з Російсков Федераціёв (7548,1 км.), на выходї з Кітайсков Народнов Републіков (1782,8 км.), южны сусїдове суть Кірґістан (1241,6 км.), Узбекістан (2351,4 км.) і Туркменістан (426,0 км.), а на югозападї ся омыває Каспіцькым морём.

Є єднов з найбівшых країн світа (плоха 2 717 300 км², што є бівше за 4 Україны, або 34-крат веце як ЧР). Казахстан є найбівшым на Землї внутроземськым штатом, але векшына ёго областей є рїдко залюднена (мать 15 міліонів жытелїв, густота населїня є нецїлых 6 жытелїв на км²). Астана ся в роцї 1997 стала главным містом намісто Алматы.

Казахы суть єднов із тюркскых ґруп. Бівшу часть своёй історії Казахстан быв заселеный кочовныма народами. У 19. сторочу ся Казахстан став частёв Російской імперії, а пак Совєтьского союзу. Незалежность здобыв у 1991-м роцї.

Природнї условія[едітовати | едітовати жрідло]

Рельєф[едітовати | едітовати жрідло]

Казахстан є найбівшым на Землї внутроземскым краём. Хоць бівшу часть теріторії Казахстану занимають плоскі рівнины тай горбовины, рельєф є і так барз розмаїтый; цалком мож говорити, што поверьхня Казахстану ся зводить (піднімає ся) в напрямі до выходу.

WikiLetraMini.png Тота статя є затля „Стыржень“. Поможте Вікіпедії так, же єй доповните і росшырите.