Перейти до вмісту

Апеннины

Зо сторінкы Вікіпедія
Апеннины
ит. Apennino

Верх Корно

Найвысша точка Corno Grande (2 912 м н. м.)
Довжка 1 200 км
Ширина 70 – 100 км

Сосѣдство Алпы

Континент Европа
Держава Италия

Апеннины на Викискладѣ


Апеннины, ит. Apennino, горы на Италийском полуостровѣ.

Довжка Апеннин около 1200 км. Высоты до 2912 м (г. Корно). Дѣлять ся на сѣверны (Лигурийскы и Тоскано-Емилианскы Апеннины), централны (Умбро-Маркскы Апеннины и Абруццкы Апеннины) и южны (Неаполитанскы и Луканскы Апеннины). Осьова зона Апеннин зложена переважно вапняками, сланцями, пѣсковцями, по периферии — флишовы низкы горы на юго-западѣ — участкы вулканичного рельефа (Везувий, Флегрейскы поля).

Клима субтропична середоземноморска. На западных обдуваных вѣтрами обочах рочны выпады 1000–2000 мм (в Лигурийскых Апеннинах до 3000 мм), на восточных обочах и в межигорных котловинах 600–800 мм. В Апеннинах мають вытокы тутешны курты рѣкы. До высот 300–500 м на сѣверѣ и 600–800 м на югу — сады, паркы, оливовы гайчикы, винницѣ, природны поросты корчовля и лѣсы. До высот 900 м на сѣверѣ и 1000–1200 м на югу мѣшаны лѣсы (из дуба, сосны, гестинѣ ай инш.), корчовля, пустары. Высше — буковы и чатиновы лѣсы (ялиця, сосна). На найвысокых хребтах — участкы субалпийскых полонин. Схылы Апеннин служать переважно як паствиска.[1]

Жерела и одказы

[едітовати | едітовати жрідло]
  • Трёшников А.Ф. Географический энциклопедический словарь: Географические названия. /Гл. ред. А. Ф. Трёшников. — 2-е изд., доп. — М.: Сов. энциклопедия, 1989.— Стр 35 из 592. ISBN 5-85270-057-6русс.
  1. Трёшников А.Ф.