Крушинка

Матеріал з Вікіпедії
Перейти до: навіґація, Найти

Круши́нка — село у Васильківскім районї Київської області. Населїня - близько 347 жытелїв

Назва[едіт.]

Назва походить од такой леґенды: Колись ту проходили хрістіаньскы проповідници. Они зашли до села одпочіти. Їм подали чай із крушинов. З тых часїв ся село зове Крушинка.

Історія[едіт.]

Мінімално знама од 1851 року.

У роках Другой Світовой войны зазнала окупації. Селян змушено вывозили на роботы до Нїмецька. Хоць подля слов дакотрых там были условія працї часто іші лїпшыма як в Українї.

Природа[едіт.]

Село є обколесене дуже малебнов природов, докінце і асфалтова драга до села є з прекрасныма робустныма тополями, котры были посаджены школярами у 60-тых роках минулого стороча.

Малебна драга до села з трасы Васильків-Київ (в лїтї 2008).

Сады[едіт.]

Біля села суть колишнї колхозовы сады. Сады занимають значну плоху.

Транспорт[едіт.]

До села од міста Василькова 6 км, од желїзнічной станіцї Глеваха 5 км, од трасы Київ-Васильків 4 км, од села Залізний Бір - 2 км.

Архітектура[едіт.]

Обходы[едіт.]

Іщі зо совєтьскых часїв у селї быв Продмаг. Він і теперь працює, штоправда із обновленым, практічно київськым сортіментом. Росположеный у центрї села, по уліцї Київській біля Сільради.

Іщі єден обход, у народї просто генделик, біля такзваного рівчака. І третїй обход (одкрытый в 2008 роцї) ся находить за селом.

Церьков[едіт.]

100 років назад у селї была збудована церьков. У Совєтьскім часї, у 70-ті была розваляна. На части фундаменту зруйнованой церькви была збудована школа.

Школа[едіт.]

Школа была збудована за совєтьскых часїв. У 90-ті она ся практічно зруйновала. В звязку з тым крушинськых дїтей перевели до новой школы до сусїднёго села Зелений Бір.